1. HEA VALITSEMINE
1.1. Rakendame tööle osavaldade süsteemi. Väiksemad tööd-tegevused kohapeal, suuremad keskkontoris.
1.2. Kasutame ära suure valla eeliseid. Palkame ühiseid erialaspetsialiste, korraldame ühishankeid, ühisüritusi, ühist kuvandiloomet ja turundust.
1.3. Säilitame keskkontori võimekuse tegeleda hariduse, sotsiaaltöö, planeerimise, ehituskorralduse, riigihangete korralduse, juriidilise asjaajamine ja teiste suuremat spetsiifilist erialast teadmist nõudvate tegevustega.
1.4. Koostame valla eelarve läbipaistvalt ja arusaadavalt, nii volinikele kui kõigile inimestele.
1.5. Loome osavaldadele ja allasutustele arusaadavad rahastamise ja mehitamise reeglid. Juhul, kui on vaja teha erandeid ja erisusi, siis selgitame neid.
1.6. Otsime võimalusi valla tulude suurendamiseks, innustame elukoha valda registreerimist.
1.7. Täiendame valla kodulehekülge ja parendame info levitamist. Korraldame info jagamist sellisel moel, et nii inimesed, ettevõtted, kui ka kodanikuühendused on pidevalt infoväljas.
1.8. Nõustame külaseltse ja kogukondi organiseerumisel ja koostöö korraldamisel.
1.9. Jälgime süstemaatiliselt kogukondadest tulevat initsiatiivi, toetame kogukondlikku algatust ja anname õigeaegset tagasisidet.
2. ETTEVÕTLUSE ARENDAMINE JA TÖÖKOHAD
2.1. Tutvustame ja turundame Lääne-Nigula valda kui ettevõtjale sõbralikku piirkonda. Otsime võimalusi nende tegevuse toetamiseks ja abistame kohaliku kogukonnaga suhtlemisel.
2.2. Loome omavalitsuse planeerimise kaudu soodsad tingimused tegutsevate ettevõtete arenguks ja uute tulekuks. Selleks vaatame uuesti läbi üldplaneeringu ja potentsiaalsed ettevõtlusalad. Suhtleme aktiivselt Maa-ametiga ja teavitame maaoksjonitest.
2.3. Koostame taastuvenergia teemaplaneeringu. Räägime omavahel selgeks, kes, kuhu ja kui palju taastuvenergia tootmist saab rajada. Seostame taastuvenergia arendamise kohalike ettevõtete vajadustega.
2.4. Arendame valla väikesadamaid ja tööstusalasid.
2.5. Elekter – internet – teed! Need on esmased ja elementaarsed vajadused. Rajame ise vajalikku infrat ja toetame ettevõtteid nõu kui jõuga.
2.6. Pakume võimalusi kaugtööga tegelemiseks. Abistame kohalikke väike- ja loomeettevõtlusega tegelejaid sobilike ruumide otsimisel ja muude tegevust toetavate küsimuste lahendamisel.
2.7. Teeme ettevõtetega koostööd toetavate teenuste korraldamisel – lastehoid, omastehooldus, ühistransport, koostöö spordi- ja kultuurivaldkonnas.
2.8. Teeme ettevõtetega koostööd piirkonna reklaamimisel ja info levitamisel.
2.9. Aitame omanikel leida rakendust tühjalt seisvatele ettevõtluseks sobilikele hoonetele.
3. ELUKOHAD
3.1. Aitame valla planeerimisega kaasa elukohtade kättesaadavusele. Vaatame läbi üldplaneeringu, koostame elamualade detailplaneeringuid ja moodustame krunte. Vajadusel ostame riigimaad valla omandisse elamualade arendamise eesmärgil. Suhtleme Maa-ametiga riigimaa oksjonite korraldamiseks ja teavitame inimesi oksjonite toimumisest.
3.2. Nõustame korteriühistuid ja eramajade omanikke riigi poolt pakutavate toetusmeetmete kasutamisel. Oleme selles tegevuses aktiivsed, pakume ise infot ja abi.
3.3. Jätkame üürimajade programmiga. Laiendame Linnamäe üürimaja positiivset kogemust ka teistesse keskustesse.
3.4. Jagame koduleheküljel infot vallas saada olevate elamukruntide kohta.
3.5. Arvestame infrastruktuuri rajamisel elamualade vajadustega. Osaleme aktiivselt hajaasustuse programmis: teed, vesi, kanalisatsioon ja elekter. Vajadusel rajame tuletõrje veevõtukohti elamupiirkondades.
3.6. Osaleme suuremate maakonnale vajalike taristuobjektide rajamisel, nagu näiteks Riisipere–Rohuküla raudtee taastamine ja Noarootsi–Haapsalu otseühenduse rajamine.
3.7. Osaleme aktiivselt regionaalse ühistranspordikeskuse tegevuses.
3.8. Teeme ettepanekuid bussipeatuste lisamiseks vajalikesse kohtadesse, ehitame ja valgustame ootepaviljone.
3.9. Teeme koduteed korda iga püsielukoha juurde ja korraldame paindliku ja vajadustele vastava teehoolduse.
3.10. Korraldame pakiautomaadi paigaldamise iga osavalla keskusesse.
4. HARIDUS JA NOORSOOTÖÖ
4.1. Tagame kodulähedase hariduse andmise. Selleks toetame valla koolivõrgu püsimist. Nõval 6-klassiline kool, Kullamaal keskkool, teistes keskustes 9-klassilised koolid.
4.2. Seame investeeringud lasteaedadesse ja koolidesse prioriteediks valla investeeringute kavas.
4.3. Teeme korda koolide käsitööklassid, keemia- ja füüsikaklassid. Varustame koolid vajalike õppevahendite ja -materjalidega.
4.4. Tagame lastele võimalused mitmekülgseks huvihariduseks. Selleks korraldame koolide koostööd, koordineerime huvihariduse andmist ja korraldame koolidevahelist transporti.
4.5. Toetame lapse aktiivset suveaja veetmist. Korraldame suvelaagreid ja -malevaid ja kehtestame majanduslikes raskustes olevate perede lastele laagritoetuse, mis aitab lapsevanemal tasuda suvelaagri tasu.
4.6. Korraldame ja toetame noortekeskuste koostööd.
4.7. Rakendame tööle valla noortevolikogu.
5. HEAKORD JA TURVALISUS
5.1. Võtame tähelepanu alla asulate üldise heakorra ja atraktiivsuse. Muudame aleviku- ja külasüdamed kauniks! Innustame ja nõustame korteriühistuid ja kogukondi, korraldame konkursse. Toetame rahaliselt heakorrasuunalisi algatusi alevike- ja külakeskustes ning kortermajade piirkondades.
5.2. Koostöös riigi ja ettevõtjatega heakorrastame külakeskuste teed, parklad ja ristmikud.
5.3. Suurendame investeeringuid kergliiklusteedesse. Kõik valla keskused vajavad uusi kõnniteid nii valla- kui riigiteede äärde.
5.4. Koostame igale kohalikule keskusele oma ruumikava.
5.5. Suurendame valla asulate ja asutuste valmisolekut kriisideks ja elutähtsate teenuste osutamiseks ka kriisiolukordades. Viime läbi kriisikoolitusi ja koostame selged juhised hädaolukordades käitumiseks.
5.6. Aitame kaasa vabatahtlike päästekomandode, abipolitseinike ja Kaitseliidu tegevusele. Toetame Pürksis vabatahtlike hoone rajamist.
5.7. Koostöös politsei, eraisikute, ettevõtjate ja asumiseltsidega laiendame olemasolevaid ja ehitame uusi turvakaamerate võrgustikke.
5.8. Viime valla kalmistud paremale tasemele. Loome ja täiendame kalmisturegistreid, korrastame kalmistuid ja kabeleid, rajame vajadusel kaeve ja kempse.
5.9. Teeme paremaks valla prügimajanduse. Rajame tiheasustatud asulate juurde komposteerimisväljakuid ja jäätmejaamu. Paigaldame liigiti sorteerimise kaste, mitte ainult keskustes, vaid ka suuremates külades. Korraldame sagedamini kogumisringe. Teavitame elanikke.
6. KULTUURI- JA SPORDIELU
6.1. Korraldame üle valla ühiseid kultuuri- ja spordiüritusi. Suurendame piirkondade koostööd. Jagame infot ja korraldame ürituse transporti.
6.2. Vaatame läbi bussitranspordi graafikud ja teeme ettepaneku neid kohendada vastavalt huvihariduse ja kultuuri tarbimise vajadustele.
6.3. Pürksi ja Kullamaa eeskujul käivitame ka Ristil, Taeblas ja Linnamäel ametliku kultuurimaja tegevuse. Maksame tasu kohalikele kultuurielu koordinaatoritele.
6.4. Toetame ja arendame Noarootsi ja Kullamaa kultuuripärandit. Aitame kaasa Kullamaa kihelkonnamuuseumi loomisele.
6.5. Kujundame Kuliste aasa, Pikajalamäe tervisekeskuse ja Marimetsa piirkonna baasil välja aktiivse vabaaja veetmise piirkonna.
6.6. Ehitame valmis Palivere Pikajalamäe teenindushoone.
6.7. Korrastame koolide juures asuvad spordiväljakud.
6.8. Tagame spordiklubidele ja -ühendustele omavalitsuse poolt stabiilse ja läbipaistva rahastuse.
6.9. Korraldame ühisena spordikomplekside majandamist, sportimisvõimaluste reklaamimist ja müügitööd.
6.10. Loome head tingimused looduses liikumiseks ja loodusõppeks Saunja, Nõva, Peraküla ja Noarootsi piirkonnas, Marimetsa raba piirkonnas ja Piirsalus.
7. SOTSIAALTÖÖ JA TERVISHOID
7.1. Pakume perearstikeskustele ja pereõepunktidele soodsaid tingimusi tegutsemiseks.
7.2. Hoiame ja tõstame teenuse kvaliteeti vallale kuuluvates hooldekodudes. Süvendame spetsialiseerumist. Pakume hooldekodude elanikele jõukohast aktiivset liikumist ja huvitegevust.
7.3. Toetame eakate päevakeskuste tegevust – huvitegevuse korraldamist, suhtlusringide ja huviringide tööd, nõustamist ja koolitusi, eakate aktiivse liikumise korraldamist ja innustamist. Eraldame igale osavallale igal aastal sihtotstarbeliselt vähemalt 1000 eurot eakate kultuurielu korraldamiseks.
7.4. Tõstame eakate digioskusi. Korraldame selleks spetsiaalseid kursusi ja pakume nõustamist.
7.5. Toetame rahaliselt sooja toidu pakkumist päevakeskustes.
7.6. Propageerime, nõustame ja toetame naabriabi pakkumist.
7.7. Rajame koduhooldust ja eneseabi võimaldavaid üürikodusid.
7.8. Toetame nõuandlate ja naiste varjupaikade tegevust maakonnas.
8. KESKKONNA- JA LOODUSKAITSE
8.1. Rakendame iseplaneerimise põhimõtet. Koostame koostöös omavalitsustega maakonna kliimakava ja omavalitsuse taastuvenergeetika teemaplaneeringu.
8.2. Kaitseme asulate rohevööndeid ja asulate lähedasi puhkemetsi.
8.3. Koostöös kodanikuühendustega ja maaomanikega rajame ja korrastame matkaradu. Aitame kaasa olemasolevate matkaradade korrastamisele. Rajame parklaid matkaradade ja külastatavate looduse vaatamisväärsuste juurde.
8.4. Korraldame külastamist rannikuvööndis. Aitame kaasa selgete ja arusaadavate reeglite kehtestamisele.
8.5. Tagame asulate reoveepuhastuse. Rekonstrueerime Piirsalu reoveesüsteemi ja rajame ÜVK Vana-Taeblas.
Lae programm alla SIIT